Produkty 2014/2015

Produkty wrzesień-grudzień 2014 r.
 
Pierwszym produktem w drugim roku projektu były prace plastyczne przedstawiające uroki polskiej jesieni. Najpierw uczniowie uczestnicząc w pięknym, jesiennym spacerze fotografowali polską jesień. Następnie podczas lekcji plastyki i zajęć Szkolnego Klubu Europejskiego przygotowywali prace plastyczne inspirowane wykonanymi zdjęciami. Najpiękniejsze prace zostały podarowane szkołom partnerskim podczas wizyty w Niemczech. Uczniowie prac przekazanych szkołom partnerskim zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami.
Nagrodzeni uczniowie to: Marianna Mrozek kl. 5b, Basia Świstak kl. 5d, Igor Sprawka kl. 6a, Wiktoria Borowicz kl. 6b
Wyróżnieni uczniowie to: Magdalena Weżgowiec kl.5c, Mateusz Dawid kl.5d, Roksana Krzak kl. 5d, Marta Skrzypczyk kl. 6b, Agata Rydz kl. 6c, Julia Wochal kl. 6d
 
Kolejnym produktem był film video przedstawiający słownictwo związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie prezentowali świąteczne ilustracje i mówili w języku polskim jak nazywają się przedmioty związane ze świętami. Wśród prezentowanych słów nie mogło zabraknąć takich, jak; szopka betlejemska, opłatek, choinka, prezenty, wigilia, gwiazdka, Mikołaj. Każda ze szkół partnerskich przygotowała taki film. Oczywiście każdy w swoim języku narodowym, aby uczniowie mogli uczyć się wzajemnie słownictwa związanego ze świętami w różnych językach. Film przygotowany przez nasze uczennice (Julię Otrębę i Dominikę Górawską z kl. 6 d) można obejrzeć w zakładce –filmy video.
 
W listopadzie uczniowie pracowali nad przygotowaniem prezentacji multimedialnej o Świętach Bożego Narodzenia. Celem przygotowania jej było pokazanie w postaci slajdów, jakie my Polacy mamy tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Prezentację o polskich zwyczajach przygotowały: Amelia Gorzelak i Dominika Górawska z kl. 6 d.
 
W lutym uczniowie przygotowali prace plastyczne przedstawiające krajobraz miejski w kolorystyce czarno-białej. Prace uczniowie przygotowywali pod kierunkiem p. Agaty Dzielawskiej na lekcjach plastyki i pod kierunkiem opiekunów SKE- p. Grażyny Bich i p. Joanny Urbańczyk-Nowak na zajęciach Programu Comenius. Spośród bardzo dużej ilości prac wybrano 11 prac, które zdaniem uczniów były najbardziej pomysłowe i najstaranniej wykonane. Prace przedstawiające miejski krajobraz naszego miasta zostaną przekazane szkołom partnerskim podczas wizyty roboczej w marcu 2015 r, w Bułgarii. Uczniowie naszej szkoły będą mieli okazję obejrzeć miejskie krajobrazy państw partnerskich naszego projektu. Jesteśmy ciekawi jak dzieci z różnych zakątków Europy przedstawią w formie plastycznej krajobrazy miejskie swoich miast.
 
W marcu uczniowie pracowali nad przygotowaniem kolejnego produktu-puzzle (wiosenny krajobraz). Prace na produktem podzielono na dwa etapy. Najpierw uczniowie przygotowywali prace plastyczne przedstawiające krajobraz wiosenny. Prace były wykonywane w formacie A4. Uczniowie wykonując prace pokazali uroki wiosny w naszej ojczyźnie. Na pracach nie mogło zabraknąć bocianów, pięknych krokusów, przebiśniegów i innych wiosennych kwiatów. Kolejny etap prac w przygotowaniu produktu, to przygotowanie puzzli z wykonanych prac plastycznych. Uczniowie laminowali prace, a następnie tworzyli z nich elementy, tak, aby uczniowie w szkołach partnerskich otrzymali puzzle do układania.
 
W kwietniu uczniowie przygotowywali także foldery w języku angielskim prezentujące nasze miasto Częstochowę. Foldery zostały przekazane szkołom partnerskim. Wymiana przygotowanych prac o miastach partnerskich przyczyniła się do poszerzenia informacji o tych miastach.
 
W maju przygotowaliśmy ostatnie już produkty projektu Comenius. Była to kronika zawierająca informacje o przebiegu drugiego roku projektu. Zamieszczone zostały również liczne zdjęcia. Kronika została przygotowana dla wszystkich szkół partnerskich i podarowana podczas ostatniej wizyty roboczej w Estonii. Przygotowana została również flaga z logo naszego projektu. W trakcie wizyty podsumowującej projekt, każdy z koordynatorów partnerskich szkół napisał na fladze przesłanie dla Europy i szkół biorących udział w Projekcie Comenius. To wspaniała pamiątka wspólnej współpracy 12 szkół europejskich.