Rok szkolny 2011/2012

29 września 2011 r.

W tym dniu odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Klubu Europejskiego w nowym roku szkolnym. Uczniowie poznali plan pracy klubu i zaproponowali działania, którymi chcieliby się zająć w tym roku. Szczególnie serdecznie powitani zostali uczniowie kl. IV, którzy są nowymi członkami naszego klubu. Zgodnie z tradycją wybraliśmy Zarząd SKE. Reprezentować nas będą:Asia Zinczyn z kl. VI a (przewodnicząca) oraz  Marta Kopera kl.VIa (zastępca), Marta Łęcak kl. IV c, Mateusz Kacperak kl. IV c. Powodzenia w nowych działaniach!!!

03  listopad 2011 r.

Dnia 3 listopada miało miejsce w naszej szkole spotkanie z panią Karoliną Łągiewką- urzędnikiem Komisji Europejskiej, a jednocześnie absolwentką naszej szkoły - w ramach akcji 'Back to school' - 'Powrót do szkoły', akcji zainicjowanej w 2007 przez Komisję Europejską i rząd niemiecki, aby uświetnić obchody 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Od tego czasu akcja jest organizowana w tych krajach członkowskich UE, które akurat sprawują przewodnictwo w Radzie UE. Urzędnicy Komisji Europejskiej, którzy zadeklarowali swój udział w programie, odwiedzają swoje dawne szkoły, aby przybliżyć młodym ludziom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać na różne tematy związane z Unią, ale przede wszystkim, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. Projekt 'Powrót do szkoły' ma na celu nadać Europie ludzkie oblicze i przybliżyć instytucje europejskie młodzieży. Daje on uczniom niepowtarzalną szansę do zadawania pytań na temat UE i poznania doświadczeń ludzi, którzy zaangażowani są w realizację projektu integracji europejskiej. Pomaga im lepiej zrozumieć, jak działa UE, poznać różne obszary polityki europejskiej oraz odkryć programy edukacyjne, w których mogą wziąć udział. 

Ponad 200 polskich urzędników pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej w dniach 3-10 listopada wróci do swoich szkół w całej Polsce, by przybliżyć młodym ludziom ideę Unii. Dzięki akcji "Back to school" uczniowie będą mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego.
W naszej placówce zostały zorganizowane trzy spotkania z panią Karoliną Łągiewką, dwa z nich odbyły się z udziałem uczniów klas szóstych, jedno z członkami Szkolnego Klubu Europejskiego. Podczas tych spotkań  uczniowie zgłębili  swoją wiedzę na temat państw członkowskich Unii, symboli oraz instytucji unijnych. Zadawali również wiele ciekawych pytań.

Mamy dla was ciekawostkę. Czy wiecie, że liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przysługująca każdemu państwu członkowskiemu zależy od liczby ludności tego państwa. Podczas obecnej kadencji w Parlamencie Europejskim zasiada 736 posłów. Niemcy mają 99 reprezentantów, Wielka Brytania 72, Francja 72, Włochy 72, Hiszpania 50, Polska 50, Rumunia 33, Holandia 25, Grecja 22, Czechy 22, Belgia 22, Węgry 22, Portugalia 22, Szwecja 18, Bułgaria 17, Austria 17, Słowacja 13, Dania 13, Finlandia 13, Irlandia 12, Litwa 12, Łotwa 8, Słowenia 7.

 

Grudzień 2011 r.

Grudniowe spotkanie SKE poświeciliśmy tradycjom bożonarodzeniowym. W miłej przedświątecznej atmosferze rozmawialiśmy o tradycjach pięknych Świąt  Bożego Narodzenia w państwach Unii Europejskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmów o potrawach, które degustują Europejczycy na świątecznych stołach. Naszym rozmowom towarzyszyły w tle kolędy polskie, ale nie tylko. Poznaliśmy kolędy włoskie, niemieckie.Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.

 

Styczeń 2012 r.

I już Nowy Rok!!!

Pierwsze spotkanie w Nowym Roku odbyło się w karnawałowym nastroju. Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje związane z karnawałem w państwach europejskich. Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniej wykonaną maskę karnawałową. Wszystkie były niezwykle ciekawie wykonane. Nagrody trafiły do: Zuzi Będkowskiej, Basi Cabaj i Karolinki Kluzy. Uczniowie SKE mieli okazję utrwalić znajomość języka angielskiego, mówiąc swoje postanowienia na Nowy Rok. Spotkaniu towarzyszyły piosenki i słodki poczęstunek dla uczniów. Było to wyjątkowe spotkanie! 

 Luty 2012 r.

W lutym uczniowie spotkali się na zajęciach w pracowni komputerowej. Uczniowie poznali stronę internetową dotyczącą państw europejskich oraz Unii Europejskiej. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania tej strony. Oto jej adres:  http://europa.eu/kids-corner/ . Miłej zabawy! Zajrzyjcie na tę stronę. Naprawdę warto!!!

 

Marzec-Kwieciń  2012 r.

W marcu i kwietniu zajęcia Szkolnego Klubu Europejskiego związane były z poznawaniem państw Unii Europejskiej. Dwa kolejne spotkania miały formę wrsztatów podczas których uczniowie poznawali historię krajów, tradycje, znane zabytki, kuchnie i ciekawostki. Naszym spotkaniom, jak zawsze towarzyszyła miła atmosfera. Na kwietniowym spotkaniu uczniowie mieli okazję skosztować pizzę przywiezioną do szkoły na zamówieni pań opiekunek SKE. Były pyszna!!! Z pewnościa powtórzymy takie kulinarne spotkanie. Warto popatyrzeć na uśmiech i zadowolenie dzieci:)

Maj  2012 r.

W maju odbylismy ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Związane ono było z obchdami Dnia Unii Europejskiej. Uczniowie przypomnieli sobie najważniesze informacje o powstaniu Unii Europejskiej i historię Dnia Unii Europejskiej. Każdy zespól przygotował zajęcia warszatowe podsumowujące zdobyte informację w roku szkolnym 2011-2012. Na zakończenie zajęć panie wręczyły uczniom slodkości, życząc wspaniałych ocen na świadectwie i pięknych, sloneczych wakacji.